Zobacz nasz profil na Facebooku

Publiczne Gimnazjum

im. Ofiar Katynia w Piątnicy
Przykładowy opis z aktywnym odnośnikiem, Szablony HTML.

 

„Jak nie czytam, jak czytam” piątniccy gimnazjaliści czytali z całą Polską

 

Organizatorem głównym akcji ogólnopolskiej „Jak nie czytam, jak czytam” jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

 

 

 

 

 

Cele akcji:

1.Zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży.

2. Promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo.

3. Podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwiania dzieciom oraz młodzieży dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury.

4. Integracja lokalnych środowisk zainteresowanych działaniami na rzecz rozwoju czytelnictwa.

5. Upowszechnienie opinii, że szansą na poprawę wskaźników czytelnictwa jest edukacja czytelnicza młodego pokolenia; wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie czytającej młodzieży i nieczytających „dorosłych”.

6. Promocja bibliotek szkolnych oraz podkreślanie ich znaczenia dla edukacji czytelniczej.

7. Pobicie ustanowionego 10 czerwca 2016 r. rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, wynoszącego 432 608 osób

https://czytamy.org/regulamin_2017.pdf

 

Fot.: Przewodniczący SU Arkadiusz Wiski zapowiada akcję.

Fot.: Sprawdza, czy wszyscy mają książki.

 

Fot.: Rozpoczęliśmy czytanie.

Fot.: Czytamy książki w wersji papierowej i elektronicznej.

 

01.06.2017 r. na Fortach w Piątnicy obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym szczególnym dniu punktualnie o godzinie 1000 rozpoczęliśmy czytanie z całą Polską. Każdy z obecnych przyniósł swoją ulubioną książkę. Niektórzy wypożyczyli książki z biblioteki szkolnej.

Tuż przed godziną dziesiątą prowadzący uroczystość przewodniczący SU Arkadiusz Wiski krótko zaprezentował zebranym pod wiatą na Forcie II w Piątnicy cele akcji, podkreślając jednocześnie, że bijemy ogólnopolski rekord wspólnego czytania z ubiegłego roku – wówczas czytało 432 608 osób (nas w ubiegłym roku były 892 osoby).

 

Fot.: Mimo chłodu, każdy czyta swoją ulubioną książkę.

 

W dzisiejszym wspólnym czytaniu udział wzięli wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy przygotowujący nam posiłek w postaci kiełbasek z rusztu – ogółem 341 osób. Niestety, pogoda nam nie dopisała, a brak słońca i gwałtowne ochłodzenie zmusiło do większej aktywności fizycznej.

 

Fot.: Nauczyciele również uczestniczą w akcji.

Fot.: Niektórzy zajęli miejsca w bryczce.

 

            Następnie młodzież z opiekunami zaprezentowała wyniki realizacji projektów edukacyjnych. W tym czasie pracownicy kuchni i obsługi szkoły przygotowali prawdziwą ucztę: gorącą kiełbaskę z grilla z bułką i ketchupem oraz wodę. Po posiłku rozpoczęły się zabawy sportowe na placu przed wiatą.

 

Galeria zdjęć z akcji:

 

 

 

 

 

 

 

Oprac.: Danuta Bieńczyk - nauczyciel bibliotekarz